BESYO Açılımı Nedir, Neyin Kısaltması? BESYO Ne Demek?

BESYO hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi de BESYO’nun ne olduğudur. BESYO üniversitelerde yer alan bir bölümdür. Açılımı “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” olarak karşımıza çıkar.

31.03.2020
725
BESYO Açılımı Nedir, Neyin Kısaltması? BESYO Ne Demek?
REKLAM ALANI

Üniversite sınavlarına hazırlanan pek çok öğrencinin merak ettiği bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler arasında BESYO bölümü de yer almaktadır. Bu bölüm 2 aşamalı olarak girildiği için dikkat çeken bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu bölüm hakkında öğrenciler tarafından araştırma yapılmaktadır. İşte BESYO hakkında merak edilenler.

Üniversitelerde bulunan bir bölüm olarak karşımıza çıkan BESYO’nun açılımı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu bölümün açılımı karşımıza “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” şeklinde çıkmaktadır.

BESYO AÇILIMI NEDİR?

ARA REKLAM ALANI

Kısaltmalar dünya üzerinde her yerde sıklıkla kullanılan tabirlerdir. Kısaltmalar genellikle sık söylenen uzun kelime gruplarını daha kolay hale getirmek için yapılmışlardır. Ülkemizde sıkça kullanılan kısaltmalardan bir tanesi de BESYO’dur. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan adayların sıkça karşısına çıkan kısaltmalardan bir tanesi olan BESYO’nun açılımı karşımıza “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” şeklinde çıkmaktadır.

BESYO NEDİR?

BESYO hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi de BESYO’nun ne olduğudur. BESYO üniversitelerde yer alan bir bölümdür. Açılımı “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” olarak karşımıza çıkar. Yüksekokullar genellikle 2 yıllık olarak bilinse de açılımı “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” olan BESYO bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Bu bölüme girebilmek iki aşamalı olarak karşımıza çıkar. BESYO bölümüne girebilmek için öncelikli olarak üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT ( temel yeterlilik testi)’den girmek istenilen üniversitenin belirlemiş olduğu taban puanından yüksek bir puan almak gerekmektedir. Daha sonrasında ise BESYO okuyabilmek için Özel Yetenek Sınavlarından geçmek gerekmektedir. Bu sınavlar üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Bu iki adım başarılı bir şekilde tamamlandığı taktirde BESYO okuyabilirsiniz demektir.

BESYO MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

BESYO okumak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de BESYO bölümünden mezun olduktan sonra ne iş yapacaklarıdır. BESYO mezunlarının yapabileceği işlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • MEB’e bağlı bulunan okullarda antrenörlük veya yardımcı antrenörlük
  • Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde antrenörlük ve memurluk
  • Özel olarak çalışan spor kulüplerinde antrenörlük
  • Çeşitli sektörlerin spor aktiviteleri ve organizasyonlarında yer alma
  • BESYO ve Spor Yöneticiliği bölümlerinde Yönetici, Öğretim görevlisi, Araştırma görevli olarak çalışma
  • Masörlük
  • Hakemlik
  • Beden eğitimi öğretmenliği

BESYO NE DEMEK?

BESYO “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” anlamına gelmektedir. BESYO üniversitelerde eğitim verilen bir bölümdür. Yurt dışında bu bölüm Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Bölümü) olarak geçmektedir.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/egitim/besyo-acilimi-nedir-besyo-ne-demek-e1-5714283
REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.